DOĞUM
Doğum yapan kadının önce yatağı hazırlanır, bu yatak dantelli çarşaf işlemeli yorgan süslü yastıklardan olur. Yeni nevse (lohusa) özel olarak hazırlanan yatağa yatırılır. Kayınvalide veya evde kim varsa kuymak yapar.(kuymak un şeker ve sade yağ ile yapılan bir tatlıdır kuymak tatlısının, nevsenin içini temizlediğine ve ona şifa vereceğine inanılır) Kuymak Tatlısı lohusa ve orada bulunan misafirlere ikram edilir.Ayrıca komşulara da dağıtılır.Üç ezan vakti geçince ailenin büyüğü bebeğin kulağına ezan okur ve bebeğin adını kulağına çağırır, ezanı okuyan kişiye hediye verilir.
Doğum yapan gelinin annesi, kızının doğum yaptığı gün önceden hazırlamış olduğu kırklıkları getirir. Bu kırklık da bulunan hediyeler şunlardan oluşur.
Kızına bir bilezik (bunu durumu iyi olanlar takar) Doğum yapan anneye bir gecelik takımı Bebeğe karyola, yatak, iki yorgan, iki yastık, iki cüdele(süslemelei, işlemeli yorgan),iki battaniye, yün işleri yelek, hırka, kazak, patik bunların her birinden onar on beşer tane yapılır, zıbın önlük şapka, bezleri, yani bebeğin bütün eşyalarını gelinin anne babası yapar.
Üçüncü gün sade yağda yumurta, Antep pekmezinde tereyağı ekmek karıştırılıp yedirilir,
Yedinci günde çiğ köfte ve kuymak yapılır. Yeni annenin, ablası yengesi gibi yakın akrabaları çağrılır ve lohusa ve bebek mestiklenir .(lohusayı yere yatırıp iki kişi çarşafın arasın da sıkıştırıp hafif hafif iki tarafından çekerler bunu başından başlayarak ayağına kadar indirerek tamamlanır, bebeği de birisi kollarını ve bacaklarını çapraz şekilde getirerek mestikler) bu işlem tamamlanınca nefse kalkar orada bulunanların ellerini öper ve nefsenin yatağı toplanır.
Yedisinden (doğumun yedinci günü) sonra misafirler gelmeye başlar, çeşitli hediyeler getirirler, gelen misafirlere tarçın çayı ikram edilir, bu tarçının üzerine çekilmiş ceviz veya fıstık dökülür, misafirlere görümce, kız kardeş gibi yakınları hizmet eder.
KIRK HAMAMI
Kırk hamamı için aktardan kırk çeşit nevse emi (merhemi) satın alınır eve getirilir ve havanda tek tek dövülür nevseyi de dövülürken başına oturturlar ki o kokusundan hapşırdıkça süt gözeneklerinin açıldığına inanılır. Bu baharatlar pekmeze katılır on gün kadar bekletilir, bu arada nevse bu karışımdan ara ara yer. Kırkı çıkana kadar, al basmasın diye nevse tek (yalnız) bırakılmaz, gece tek yatırılmaz muhakkak biri yanında bulunur.
.Nevse hamamı(kırk hamamı); Doğumun kırkıncı günün de yapılır bunu kayınvalide yapar, yine yakın akrabalar çağrılır, misafirler sadece kıyafetlerini alıp gelirler, sabun, şampuan ve yiyecekleri(dolma, lahmacun, meyve, hedik…) kayınvalide getirir. Hamamda yenir içilir, çalınır, oynanır. Nevse (doğum yapan) yıkanır ve daha önceden hazırlanmış olan nevse emi bütün vücuduna sürülür. Bu karışım üzerinde dayanabildiği kadar kalır. Bu süre ancak on dakika kadardır. İçinde acı baharatlar olduğu için nevsenin tenini dayanamayacak kadar yakar. Bu karışım nevsenin bütün ağrılarını alır.
Bu arada bebeğin ebesi de gelir, gelirken yanında kurt kafası (Kurt’un kuru kafatasının al basmasına ve nazara karşı koruduğuna inanılır) nı yanında getirir. Bu getirilen Kurt Kafası curunun (içine su konulan oyuk taş) içine ıslatır. Ebe kadın ayrıca bebeği tuzlar, bebek ve anne üzerlerindeki tuz ve em tamamen durulanıp arıtılınca bebek annenin başı üzerinde tutularak kurt kafasının içinde bulunduğu su bebeğin ve annenin başından dökülür, böylece kırklanma işlemi tamamlanmış olur, eve gelince yatırılıp terletilir böylece lohusalık biter.
Not: Bu yazının hazırlanmasında Nihal CANGÜVEN ile Hülya ÖZDÖVER’in bilgilerinden faydalanılmıştır.
Hazırlayan:Suna BAY

İçeriği aşağıdaki sekmelerle değiştirebilirsiniz.

Suna-BAY

Suna-BAY Son yazıları (hepsini göster)